Czyszczenie kostki brukowej – najlepsze sposoby

Kostka brukowa jest bardzo często wybierana ze względu na to że dobrze komponuje się w ogródku a co ważniejsze jest bardzo wytrzymała zarówno na warunki atmosferyczne jak i mechaniczne. Najczęściej jest wykorzystywana jako podjazd do garażu lub ścieżki. Niestety kostka brukowa bardzo szybko się brudzi, a do ich czyszczenia konieczny jest odpowiedni sprzęt oraz środki czystości, ponieważ bez nich czyszczenie jest bardzo trudne.

Czyszczenie za pomocą myjki ciśnieniowej

Myjki ciśnieniowe są bardzo powszechne ze względu na łatwość ich użycia jak ze względu na ich wysoką skuteczność. Są one wstanie usunąć większość zabrudzeń z kostki brukowej w tym skutecznie usuwa mech, piasek oraz różnego typu zacieki. Na rynku dostępne są różne rodzaje myjek ciśnieniowych od prostych i tanich z jedną dyszą aż po te które posiadają specjalną ruchomą głowicę pozwalająca uzyskać także efekt mycia. Niestety jak ze wszystkim z myjkami ciśnieniowymi trzeba uważać. Można bardzo łatwo usunąć piasek ze szczelin między kosatkami na nawet wypłukać piasek stabilizacyjny. Jeśli do tego dojdzie koniecznie trzeba uzupełnić brakujący piasek.

Myjkę ciśnieniową można kupić w sklepach budowlanych oraz ogrodowych już za kilka set złotych. Istnieje także firmy które umożliwiają wypożyczenie myjki ciśnieniowej wysokiej klasy na parę godzin.

brudna kostka brukowaUsuwanie zabrudzeń z szczelin między kostkami

Szczeliny między poszczególnymi kostkami brukowymi to miejsca które najszybciej się brudzą. Bardzo szybko zaczyna w nich rosnąć mech, trawa czy chwasty. Aby dokładnie się ich pozbyć warto użyć szpachelki a najlepiej specjalnych narzędzi do usuwania chwastów, wtedy praca idzie szybko i jest przyjemna. Drobniejsze zabrudzenia można łatwo oczyścić przy pomocy specjalnych szczotek drucianych przeznaczonych do kostki brukowej.

Usuwając chwasty czy inne rośliny ze szczelin trzeba pamiętać że nie wystarczy usunąć cześć wystającą. Należy usunąć ją razem z korzeniami tak aby zminimalizować szansę na odrośnięcie. Rośliny rosnące w takich szczelinach często mają bardzo duże korzenie które warto dokładnie usunąć. Po usunięciu roślin ze szczelin naprawdę warto zastosować środki zapobiegające ponownemu rośnięciu roślin. Takie preparaty można kupić w formie spraya dzięki czemu są bardzo łatwe w użyciu, wystarczy go dokładnie rozprowadzić i po odczekaniu paru chwil spłukać wodą.

Domowe sposoby na czyszczenie kostki brukowej

Istnieje wiele domowych sposobów na usuwanie zabrudzeń z kostki brukowej, niestety wiele z nich jest bardzo mało skuteczna. Mycie kostki brukowej samą wodą bardzo rzadko daje zadowalający efekt, dlatego nie będę tu opisywać żadnych z takich metod. Osobiście polecam aby od razu skorzystać z preparatów specjalnie przeznaczonych do czyszczenia danej nawierzchni.

Preparaty czyszczące

Na rynku istnieje wiele różnych produktów przeznaczonych do czyszczenia kostki brukowej, wybór często jest bardzo trudny. Wiele osób aby zaoszczędzić trochę pieniędzy próbują usunąć plamy rozpuszczalnikiem, jest to bardzo ryzykowne ze względu że jest duża szansa utraty koloru, nawet jeśli brud zejdzie to zostanie wyblakły ślad w tym miejscu a przecież nie o to nam chodzi. Dzięki zastosowaniu odpowiednich preparatów można wydobyć pierwotny kolor a zarazem usunąć nawet najtrudniejsze plamy powstałe od oleju silnikowego.

Preparaty konserwujące

Kostki brukowe z wyższej póki zazwyczaj posiadają specjalną powłokę dzięki której mniej się brudzą a czyszczenie jest łatwiejsze. Niestety po pewnym czasie ich odporność jest taka sama jak w tych tanich kostkach. Dlatego ważnym elementem po dokładnym wyczyszczeniu jest także zakonserwowanie kostki na przyszłość. Dzięki temu kolejne czyszczenie będzie znacznie łatwiejsze jak i tańsze. Przed kupnem preparatu konserwującego kostkę brukową trzeba pamiętać że celem jest zabezpieczenie przed wnikaniem wody oraz zanieczyszczeń w strukturę kostki. Większość takich preparatów należy nanosić raz na 3-4lata.

Polecam szukać produktów, które nie zawierają w sobie rozpuszczalników, tylko delikatne oraz skuteczne substancje pozwalające nam zachować oryginalny kolor, matowość i fakturę.

Podsumowanie

Jeśli chcecie mieć piękną kostkę brukową pozbawioną plam oraz chwastów warto zainwestować trochę pieniędzy w odpowiednie środki konserwujące oraz czyszczące, aby łatwo było zachować czystość na długi czas, aby nie poświęcając na czyszczenie wiele czasu.

 

 

2 myśli na temat “Czyszczenie kostki brukowej – najlepsze sposoby

 • 14 sierpnia 2017 o 15:01
  Permalink

  Ja jak na wiosnę czyściłem kostkę na ogrodzie to użyłem preparatu który polecili mi w pobliskim sklepie ogrodniczym. Nie był drogi, kilkanaście złotych. Rozprowadziłem, chwilę poczekałem i spłukałem karcherem no i teraz wygląda jak nówka!

  Odpowiedz
 • 17 sierpnia 2017 o 18:06
  Permalink

  Używam zwykły płyn do mycia naczyń, delikatnie rozrabiam z wodą i szoruję większe plamy, resztę spłukuje z węża i jest zajebiście.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *