Jak zamontować bramę garażową?

Montaż bramy garażowej może sprawić pewne trudności dlatego omówimy tutaj jak zamontować bramę garażową. Aby brama garażowa sprawnie i bezawaryjnie

działała trzeba ją dobrze zamontować w przeciwnym wypadku brama szybko może ulec awarii.

Krok 1 – Przygotowanie ścian i sufitu garażu

Jest to bardzo ważny punkt. Montowanie bramy garażowej należy wykonać na wykończonym już garażu, wytynkowanym i pomalowanym ponieważ później dostęp do ścian będzie znacznie ograniczony i nie będzie możliwości ich pomalowania itd.
Przy montowaniu bramy należy głównie zwrócić uwagę na nadproże i węgarki. Muszą one być proste, wypoziomowane oraz tworzyć równoległa płaszczyznę. Jeśli nie będą tworzyć równoległej płaszczyzny to brama szybko się uszkodzi poprzez nierówno rozłożony nacisk.
Tutaj warto od razu zaznaczyć że jeśli będą robione jakieś prace na zewnątrz to trzeba dokładnie zabezpieczyć bramę garażową przed kurzem, pyłem i innymi zabrudzeniami. A w sytuacji zabrudzenia należy natychmiast usunąć je np. mokrą szmatką.
Ważne także jest to aby wytynkować sufit ponieważ po zamontowaniu prowadnic nie będzie możliwości wykończenia jego.
Odnośnie posadzki to powinna być ona prawidłowo poziomo w stosunku do ścian i równa. Dzięki temu unikniemy niepotrzebnych kłopotów na późniejszych etapach montowania bramy.
Ogólnie rzecz biorąc, montowanie bramy garażowej jest zajęciem dosyć czystym i najlepiej wykonuje się je już w skończonym garażu czyli w taki gdzie ściany, posadzka są już na gotowo ( pomalowane ).

Krok 2 – Montowanie bramy garażowej

 • Po przywiezieniu bramy należy ją rozpakować i sprawdzić czy wszystko jest tak dla pewności. Nie zaszkodzi przeczytać instrukcji obsługi/montażu ponieważ niektóre bramy montuje się trochę inaczej.
 • Teraz należy sprawdzić czy wymiary otworu wjazdowego są takie same jak wymiary bramy.
 • Zaczynamy od zamontowania ościeżnicy w otworze wjazdowym. Są to najczęściej 4 profile które skręcamy razem. Należy zadbać aby trzymać pion i poziom.
 • Teraz klinujemy ościeżnice w narożnikach.
 • Teraz nadeszła chwila bardzo ważna, należy zaznaczyć miejsca wiercenia otworów do osadzenia kątowników montażowych. Połączą one prowadnicę pionowe ze ścianą. Trzeba dokładnie skorygować ustawienia prowadnicy pionowej w murze. Następnie możemy ją przykręcić oraz wypełnić pianką montażową/silikonem szczelinę pomiędzy jej profilami a murem.
 • Teraz już przeszedł czas aby przykręcić do sufitu prowadnicę podsufitową.
 • Dalej składamy już zewnętrze poszycie bramy czyli w przypadku bramy segmentowej zaczynamy od dołu dodając kolejno kolejne elementy bramy łącząc ją zawiasami. Rolki mocuje się do uchwytów przykręconych do zawiasów każdego segmentu.
 • Teraz możemy sprawdzić czy brama się łatwo otwiera i o nic się nie ociera. Jeśli coś jest nie tak to idealna chwila aby skorygować ustawienia.
 • Ustawiamy rolki bramy tak aby brama łatwo się podnosiła oraz aby nie opadała samoczynnie.
 • Teraz to już możemy zamontować detale tzn. klamki itd. No chyba że wybraliśmy wersję automatycznie otwieraną to trzeba jeszcze zamontować ten automat. Chodź to temat już na kolejny artykuł. Chodź producent powinien dać instrukcje montażu dzięki której każdy powinien dać rade zamontować taki automat. Automaty znacznie się od siebie różnią, ale ich montaż nie powinien sprawiać trudności.
Zobacz także:   Polecane artykuły o budownictwie itd

Filmy instruktażowe jak zamontować bramę garażową

Jeśli powyższy opis wam nie wystarcza podsyłam wam filmiki z YouTube które wizualnie prezentują jak zamontować bramę garażową.

Podsumowanie

Myślę że po takim przeczytaniu tego opisu i obejrzeniu wideo każdy będzie wstanie zamontować bramę garażową w swoim garażu. Tak jak widać montowanie bramy garażowej wcale nie jest takie trudne. Trzeba pamiętać aby dobrze przygotować garaż przed montowaniem i iść zgodnie z instrukcją a na pewno brama będzie dobrze zamontowana. Chodź jeśli kogoś to przerasta to zawsze można zamówić ekipę która wykona to za nas i wtedy na pewno będzie dobrze. Czasami trzeba zamówić ekipę aby gwarancja obowiązywała, ale to zależy już od producenta.

8 myśli na temat “Jak zamontować bramę garażową?

 • 13 czerwca 2016 o 17:11
  Permalink

  Przydatny artykuł, filmiki także fajnie pokazują jak zamontować bramę garażową. Wielkie dzięki

  Odpowiedz
 • 15 czerwca 2016 o 13:48
  Permalink

  Dokładnie te filmiki bardzo przydatne, sam opis montowania bramy garażowej to było by za mało. Dzięki i pozdrawiam

  Odpowiedz
 • 16 czerwca 2016 o 13:22
  Permalink

  No fajny wpis, oby tak dalej. Aktualnie nie montuje bramy ale może za jakiś czas przyda mi się ten poradnik. Dzięki.

  Odpowiedz
 • 20 czerwca 2016 o 11:15
  Permalink

  Artykuł spoko. Tylko powiedz mi czy tak samo montuje się bramy segmentowe, rolowane itd. Bo jeśli nie to przydał by się artykuł typu „Jak zamontować bramę segmentową” i inne. A tak poza tym to dzięki za artykuł.

  Odpowiedz
 • 20 czerwca 2016 o 19:21
  Permalink

  Dzięki za poradnik. Instrukcje montażu sa bardzo skromne i w takiej sytuacji takie artykuły są naprawde bardzo pomocne.

  Odpowiedz
  • 24 czerwca 2016 o 12:47
   Permalink

   Ciesze się że mogłem pomóc. Tak te instrukcje są wręcz beznadziejne.

   Odpowiedz
 • 13 września 2016 o 12:00
  Permalink

  Bardzo pomocny ten poradnik. Mój mąż nie chciał używać instrukcji i podczas montarzu bramy prawie ją popsuł. Dzięki za ten poradnik 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *