Jak dobrze dbać o bramę garażową

O fakcie, że  brama garażowa, solidne i duże urządzenie, wymaga regularnego serwisowania przekonujemy się w momencie, gdy zaczyna niedomagać. Sygnałem do interwencji będą zazwyczaj piski podczas zamykania i otwierania, utrudniona skokowa praca napędu lub po prostu zablokowanie się bramy. Naprawa uszkodzenia będzie nie tylko wymagała nakładów finansowych, może całkowicie utrudnić życie, jeżeli brama nie da się otworzyć, a samochód, niezbędny do użycia, będzie w środku garażu.

Prawidłowa obsługa i pielęgnacja nie są czaso i kosztochłonne, poradzi sobie z nimi każdy. Poniżej kilka porad, jak zadbać o bramę garażową.

Brama garażowa zimą

W celu uniknięcia unieruchomienia bramy zimą po każdych opadach należy usunąć śnieg z miejsc, po których poruszają się jej skrzydła. Inaczej, uszkodzeniu mogą ulec zawiasy, elementy skrzydeł lub kosztowna automatyka i napęd. W wypadku bram przesuwnych kluczowym elementem jest miejsce, w które nachodzi przeciwwaga podczas otwierania. Zbity śnieg może doprowadzić do unieruchomienia skrzydła i w efekcie, braku możliwości wyjazdu.
W wypadku bram uchylnych listwy, po których porusza się skrzydło należy pokryć grubym, wodoodpornym smarem lub poprowadzić w nich przewody grzejne.

Specjalnej uwagi wymagają zamki, klamki i kłódki. Zbierająca się w nich woda może zamarzać, uniemożliwiając otwarcie. Specjalne substancje smarne nie dopuszczą do marznięcia wody oraz zabezpieczą elementy metalowe przez jej korozyjnym działaniem

Mróz i śnieg to czynniki, które szkodzą również gumowym uszczelką, w jakie są wyposażone bramy garażowe. W sprzedaży są dostępne kompozycje środków konserwujących, zabezpieczające gumę przed parceniem, oraz zapewniające uszczelce odpowiednią elastyczność na mrozie.

Kontrola automatyki i napędów

Elementy sterujące bramą są zazwyczaj montowane wewnątrz pomieszczeń, stąd nie wymagają specjalnych zabezpieczeń przed czynnikami atmosferycznymi. Warto za to pamiętać o ich regularnym i terminowym serwisowaniu, koniecznie przez autoryzowanych fachowców. Po pierwsze, mamy pewność, że usługa zostanie wykonana zgodnie z zaleceniami producenta, a po drugie, zostaną użyte dedykowane części zamienne. Dodatkowo, tylko w takiej sytuacji serwis bram będzie stanowił podstawę do uznania gwarancji, czego nie będziemy mieć, gdybyśmy sami wykonywali pracę, lub zapomnieli o jej terminowych wykonaniu.
W wypadku bram sterowanych elektrycznie, podobną uwagę należy poświęcić instalacjom prądowym. Mogą się w ich zagnieździć myszy, małe gryzonie lub owady, które po prostu uszkodzą kable,

Zobacz także:   Jaką bramę garażową wybrać

„Bez smaru nie pojedziesz”

Czynnością niezbędną do prawidłowej pracy bram jest odpowiednie smarowanie elementów przesuwnych i ruchomych, z pominięciem plastikowych rolek. Zawiasy i sprężyny, potraktowane odpowiednim preparatem smarnym, zrewanżują się elastyczną pracą, bez niepotrzebnych awarii. Należy zadbać o to, by na drodze poruszających się elementów nie znalazło się żadne ciało obce, niezależnie, czy brama jest otwierana ręcznie, czy sterowana siłownikiem. W w przeciwnym razie w pierwszym przypadku najwyżej uszkodzimy skrzydło lub prowadnice. Gorszą sytuacją jest, gdy uszkodzeniu ulegnie napęd wraz ze sterująca nim automatyką. Naprawa może być kosztowniejsza, niż zakup nowej bramy.

Codzienna pielęgnacja

Brama, by działać i wyglądać jak nowa, nie potrzebuje zbyt wielu zabiegów technicznych i kosmetycznych. Wystarczy regularne mycie przy użyciu wody i ogólnie dostępnych detergentów. Ważne jest by usunąć brud z każdego zakamarka, a następnie dokładnie je wysuszyć. Późnym latem i jesienią należy zadbać o usunięcie zalegających liści, które nie tylko mogą zablokować pracę elementów ruchomych. Zbierają wilgoć, która ma działanie korozyjne na metalowe elementy, mogą tez doprowadzić do wypaczeń uszczelek i prowadnic. Osadzając się na sprężynach skutecznie utrudnią im pracę, przez co brama albo nie będzie się płynnie otwierać, albo trudno będzie ją zamknąć.

Sprawdzenie zabezpieczeń

W wypadku bram sterowanych ręcznie to osoba otwierająca i zamykająca decyduje o sposobie i sile otwarcia. Brama sterowana automatycznie powinna być wyposażona w szereg zabezpieczeń, zapewniających bezpieczeństwo w razie napotkania przeszkody. Wszelkiego rodzaju czujniki przeciwciążeniowe  i fotokomórki powinny działać bez zarzutu, zatrzymując oraz cofając w razie potrzeby poruszające się skrzydło.

Naprawa bram

Usterki zdarzają się wszędzie. Kiedy już dojdzie do awarii, nie próbujmy naprawiać bramy na własną rękę. Możemy w ten sposób utracić gwarancję oraz doprowadzić do jeszcze większych szkód. Dodatkowo, jeżeli brama jest sterowana elektrycznie, istnieje ryzyko porażenia prądem, a własnoręczne naprawy będą stanowiły dla producenta i firmy montującej podstawę do nieuznawania gwarancji.

Zobacz także:   Jak zamontować bramę garażową?

Profesjonalny, autoryzowany serwis nie tylko szybko i skutecznie usunie usterkę, ale także znajdzie  i wyeliminuje jej przyczynę. Zastosowane markowe części zamienne zapewnią bezusterkową pracę. Oprócz tego, naprawa wykonana w ten sposób przedłuży działanie gwarancji.

Podsumowanie

Naprawdę warto serwisować bramę mimo że kosztuje to nas sporo czasu oraz pieniędzy to tak serwisowana brama zrewanżuje się nam długą i bezproblemową pracą.

Jeśli szukasz sprawdzonej firmy to polecamy serwis bram eurosystem

Jedna myśl na temat “Jak dobrze dbać o bramę garażową

  • 3 czerwca 2016 o 20:08
    Permalink

    Ja przez długi czas nic przy bramie nie robilem cieszac się że działa bez wkładu dodatkowego. Ale to okazało się zgubne, teraz musze chyba kupic nową bramę…

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *