Bramy garażowe – rodzaje?

Pomimo tego, że coraz chętniej przeprowadzamy się do domów jednorodzinnych oraz domów w zabudowie szeregowej, to rzadko kiedy przykładamy wagę do samego projektu budynku – w szczególności pomijamy kwestię garażu. Wbrew jednak pozorom dzisiaj w każdej rodzinie znajdziemy przynajmniej jeden samochód osobowy, który parkowany w odpowiednich warunkach posłuży znacznie dłużej. W przypadku garażu największe znaczenie ma jednak sama brama garażowa. Co powinniśmy o nich wiedzieć?
Już na samym początku rozważań na temat bram garażowych należy wspomnieć o tym, że na rynku dostępne jest kilka różnych rodzajów tego typu bram:

  1. Brama rozwierana – jest to najbardziej podstawowa brama składająca się z dwóch skrzydeł, z których każde otwierane jest na inną stronę. Jest to brama spotykana najczęściej w starych garażach, dzisiaj rzadko stosowana ze względów bezpieczeństwa jak i wygody. Jest to też najtańszy rodzaj bramy dostępny na rynku.
  2. Brama uchylna – jest to rodzaj bramy, która zastąpiła bramy rozwierane. Największą wad tego typu bram jest jednak to, że wymagają one przestrzeni przed samym garażem w momencie ich otwierania. Należy zatem zawsze pamiętać o tym, że nie można zaparkować samochodu zbyt blisko bramy, gdyż otwierając ją od środka pomieszczenia moglibyśmy uszkodzić nasz pojazd. Tego typu bramy nie są również polecane, jeżeli wyjazd z garażu znajduje się bezpośrednio przy ulicy/chodniku.
  3. Brama segmentowa – obecnie najczęściej stosowany typ bramy garażowej. Brama tego typu składa się z segmentów mających przeważnie w okolicach 40 centymetrów, które otwierają się do góry, a następnie po prowadnicach prowadzone są równolegle do sufitu garażu. Co prawda tego typu bramy nie możemy zastosować w niskich garażach, jednak współczesne budownictwo różni się od tego, z którym mieliśmy do czynienia kilkanaście lat temu.
  4. Brama rolowana – jest to brama garażowa, która otwiera się w identyczny sposób jak roleta okienna. Najczęściej sprzedawana jest od razu z systemem elektrycznego sterowania.
Zobacz także:   Worki foliowe i ich rola w nowoczesnym budownictwie

Podsumowując, decydując się na garaż warto już na etapie jego projektu pomyśleć o konkretnym rodzaju bramy garażowej i dostosowaniu projektu do naszych indywidualnych potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *