Jaką bramę garażową wybrać

W sprzedaży można wyróżnić wiele bram garażowych. Różnią się one głównie konstrukcją, mechanizmem otwierania, a także tym, czy są ocieplane, czy też nie. Przy wyborze warto też zwrócić uwagę na to, jaką przestrzeń zajmuje brama i z jakiego materiału jest wykonana.

Które bramy są najbardziej popularne

Najbardziej popularne są bramy garażowe uchylne. Warto je zamontować wtedy, gdy podjazd jest znacznych rozmiarów ze względu na to, że potrzeba sporo miejsca przed garażem, by można było ją uchylić. W momencie otwierania bramy, jej dolna część wysuwa się na zewnątrz. Konstrukcje te są najczęściej wykonane ze stali, rzadziej z z wypełnieniem z litego drewna. Stalowe są dostępne w sprzedaży w wielu różnych wzorach. Można wyróżnić między innymi bramy z przetłoczeniami, czy z kasetonami.

Dla kogo brama rolowana

brama-rolowana
brama rolowana

Znacznie mniej miejsca zajmują bramy rolowane, które mogą być stosowane na zewnątrz, jak i wewnątrz. Swoją konstrukcją i sposobem działania przypominają rolety okienne. Ich największą zaletą jest wygoda podczas jej eksploatacji. Są wyposażone w napęd elektryczny, toteż cechuje je dobra automatyka. Warto się na nie zdecydować wtedy, gdy garaż nie jest zbyt obszerny i gdy planuje się zagospodarować miejsce po bokach, jak i obszar sufitu. Producenci proponują aluminiowe bramy, które są odporne na korozję, najczęściej wypełnione twardą pianką poliuretanową.

Bramy rolowane nieocieplane są wykonane z jednościennych profili stalowych lub aluminiowych, które są zabezpieczone aretkami wykonanymi z tworzywa sztucznego, blokującymi rozsuwanie się profili. Bramy te można obsługiwać albo za pomocą napędu elektrycznego w systemie bocznym, albo zdecydować się na system sprężynowy. Ocieplany bramy mają z kolei dwuścienne profile wykonane albo ze stali, albo z aluminium. Profile stalowe ocynkowuje się ogniowo, wypełnia pianką poliuretanową. Steruje się je za pomocą napędu elektrycznego w systemie bocznym dostępnego wraz z konsolą. Standardem jest otwieranie awaryjne przy użyciu łańcucha lub korby.

Zobacz także:   Nowe płyty drogowe – szybka i solidna droga?

Jakie są zalety bram rolowanych

Zarówno bramy z profilem jednościennym jak i dwuściennym są dostępne w szerokiej palecie barw i wzorów. Ich największą zaletą jest możliwość otwierania pionowego do góry, co zapewnia oszczędne zagospodarowanie przestrzeni i wolne miejsce przed bramą, jak i za nią. Bramy te można również montować na zewnątrz, gdyż potrzebne jest jedynie miejsce na wał i na pancerz. Istnieje też możliwość łączenia profili pełnych z perforowanymi, dzięki czemu uda się idealnie dostosować bramę do garażu, także pod względem wizualnym i estetycznym. Prosta konstrukcja bramy zapewnia bezawaryjną pracę. Nie można też pominąć walorów związanych z bezpieczeństwem, jakie zapewniają liczne zabezpieczenia w postaci między innymi hamulca bezpieczeństwa, haków przeciwwiatrowych, fotokomórek, mikrowyłącznika, sygnalizatora świetlnego, czy zamka ryglującego znajdującego się w dolnej warstwie bramy.

Kiedy wybrać bramy segmentowe

brama-segmentowa
brama segmentowa

Z kolei bramy segmentowe mogą być otwierane do góry lub na bok. Warto się na nie zdecydować, gdy garaż ma niewielki podjazd, ponieważ podczas otwierania nie zajmują przestrzeni przed garażem. Będą też doskonałym rozwiązaniem, gdy garaż wychodzi bezpośrednio na ulicę lub gdy występuje łukowe nadproże. Sprawdzają się także w garażach ocieplanych ze względu na to, że cechują się dużą szczelnością.

Najstarszy rodzaj bram garażowych

Najstarszym typem są natomiast bramy rozwieralne, które są dostępne w sprzedaży coraz rzadziej. Powodem może być to, że ze względu na ich konstrukcję nie zawsze jest możliwe zamontowanie napędu elektrycznego. Poza tym brama potrzebuje wiele miejsca ze względu na sposób otwierania skrzydeł.

Zastosowanie bram szybkobieżnych

Tak wewnątrz, jak i na zewnątrz stosuje się bramy szybkobieżne, które można montować zarówno w garażu, jak i stosować w przemyśle. Dzięki nim udaje się zoptymalizować ciągi transportowe, zadbać o właściwy klimat pomieszczenia, czy zminimalizować straty cieplne. Bramy te mogą być otwierane poziomo lub pionowo. Zaletą takich profili jest możliwość łączenia ich z bramami segmentowymi i rolowanymi, chociaż najczęściej profile te są przezroczyste i wyposażone w elastyczną kurtynę. Sprzedawane są także w tej kategorii bramy spiralne, wykonane z gładkich profili aluminiowych.

Zobacz także:   Bramy garażowe – rodzaje?

Zalety bram szybkobieżnych

Bramy te można zakupić z bezdotykową techniką zabezpieczeń, w postaci zintegrowanej kraty świetlnej z ościeżnicą. Dzięki niej brama jest cały czas monitorowana, co z kolei nie wymaga stosowania dodatkowych zabezpieczeń, na przykład w postaci fotokomórki. Takie rozwiązanie przyspiesza też sam montaż i serwisowanie bramy. Szybkobieżne bramy pracują bardzo cicho ze względu na zamontowane w nich sterowanie z przetwornicą częstotliwości. Z kolei krótki czas otwierania i zamykania przekłada się minimalizację strat energii i optymalizację procesów zakładowych. Ze względu na to zaś, że sterowanie odciąża mechanizm, brama będzie funkcjonować prawidłowo przez wiele lat. Cechuje ją bowiem łagodny rozruch, jak i hamowanie.

Wybór bram jest oczywiście podyktowany wieloma czynnikami. Warto wziąć pod uwagę rodzaj garażu, jego umiejscowienie, a także estetykę wykończenia bram, czy dbałość o jak najniższe straty energii.

6 myśli na temat “Jaką bramę garażową wybrać

 • 8 czerwca 2016 o 14:48
  Permalink

  Ostatnio zdecydowaliśmy się na wymianę bramy garażowej. I zaczęliśmy szukać u kogo kupić. A tu problem bo nie wiem na jaki rodzaj się zdecydować. Tyle tego teraz stworzyli że nie da się tego ogarnąć. Czytam, czytam artykuły o tym ale nadal mam mętlik w głowie i nie mogę się zdecydować jaką bramę wybrać. Dzięki za artykuł trochę mi rozjaśnił.

  Odpowiedz
 • 13 czerwca 2016 o 19:37
  Permalink

  To prawda, trudno się zdecydować na konkretny rodzaj bramy garażowej. Trzeba zagłębić się w temat albo zwrócić się do firmy która doradzi którą wybrać. Tylko że w tym przypadku warto skonsultować się z kilkoma firmami aby mieć porównanie i nie dać się naciągnąć.

  Odpowiedz
 • 15 lipca 2016 o 14:41
  Permalink

  Dzięki, sporo przydatnych informacji. Chodź myślę że temat wyboru bramy garażowej jest dość obszerny i przydałby się kolejny artykuł dokładniej omawiający to zagadnienie.

  Odpowiedz
 • 8 września 2016 o 11:40
  Permalink

  my zdecydowaliśmy się na segmentową bramę do naszego garażu. to rozwiązanie dobrze się u nas sprawdziło, bo rzeczywiście przy wyjeździe z garażu jest mało miejsca.. wybraliśmy bramę od verdoor i dobrze się sprawdza. ja patrzyłem bardziej na sprawy techniczne, a moja żona oczywiście na estetyczne i fajny projekt. oboje jesteśmy zadowoleni 😉

  Odpowiedz
 • 12 września 2016 o 12:47
  Permalink

  Super atykuł! Co ja się nachodziłam za dobrą bramą… ;oo
  Na rynku jest tego mnóstwo ale my z mężem mieliśmy naprawdę duże wymagania. Nie interesowałe nas te chińskie plastiki. W końcu kupiliśmy brame Verdoor. Brama jest naprawde, precyzyjna i solidna. Ale co szwajcarskie to szwajcarskie 🙂 No i mega cicho chodzi!

  Odpowiedz
 • 23 września 2016 o 10:54
  Permalink

  Ktoś wspominał o bramach Verdoor. Nie jestem jakimś specem od bram żebym mógł oceniać, która lepsza, ale jak poczytałem jakie ludzie mają problemy ze znanymi firmami to zacząłem sie poważnie zastanawiać czy w ogóle chce wymieniać moją starą bramę, którą kupił mój ojciec 26 lata temu od producenta z Józefowa koło Otwocka. I tak widzę, że to Verdoor to jest ich nowa marka. Od dnia
  zamontowania, nigdy nic nie było naprawiane ani regulowane, nic nie pękło. Jeździ góra – ćwierć wieku zasuwa góra dół. W sumie aż nie chcę zachwalać, bo los jest na tyle złośliwy, że jak się zachwala to się psuje. Ale póki podziękuje za wymianę 🙂

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *