Rodzaje zabudowy tarasów

Taras to szczególne miejsce posesji, stanowi łącznik między domem a ogrodem. Chętnie pijemy na nim poranną kawę nabierając energii na cały dzień, chętnie odpoczywamy na nim po całym dniu pracy. Niestety możemy robić to tylko przy sprzyjającej pogodzie. Zimno, deszcz, wiatry skutecznie odstraszają od przebywania na tarasie.

Zadaszenia tarasów

To najprostszy sposób ochrony przed deszczem i słońcem. Wybór zadaszenia zależy od wielu czynników, więc przed podjęciem ostatecznej decyzji trzeba przemyśleć różne warianty.

Jednym z istotniejszych czynników jest strona usytuowania tarasu. Zadaszenie tarasu ograniczy dopływ światła do budynku, dlatego:

 • tarasy położone od strony północnej najlepiej przykrywać dachem przepuszczającym światło (szkło, poliwęglan),
 • tarasy południowe i zachodnie można przykryć dachami nie przepuszczającymi światła.

Trzeba pamiętać, że taras wraz z zadaszeniem ingerują w bryłę i elewację domu, więc powinny być w nią wkomponowane kształtem i kolorystyką. Wysokość zadaszenia musi być dostosowana do okien. Może być niższa, ale nie może zachodzić w światło okien.

Konstrukcja dachu może opierać się na wspornikach przymocowanych do ściany domu lub na słupkach drewnianych, stalowych, aluminiowych. Wybór zależy od powierzchni dachu i dalszych planów zagospodarowania tarasu.

Na wspornikach mogą być osadzone dachy o niedużej rozpiętości. Ich zaletą jest możliwość zagospodarowania tarasu bez straty miejsca. Jeżeli dach jest większy lub planujemy zabudowę tarasu, lepiej jest wykonać zadaszenie na wspornikach, które dają większe możliwości wytrzymałościowe (śnieg, wiatr).

Zupełnie nowoczesnym rozwiązaniem jest zastosowanie elektrycznie rozsuwanego zadaszenia, możemy z niego korzystać w zależności od intensywności promieni słonecznych.

Zabudowa tarasu

kawa, herbata na tarasie
kawa, herbata na tarasie

Taras jest miejscem, gdzie chętnie odpoczywamy, spędzamy czas w towarzystwie znajomych. Z tarasu zabudowanego możemy korzystać przez cały rok, bez względu na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Zabudowa chroni nie tylko przed deszczem, ale także przed wiatrem i zimnem, zwłaszcza, jeżeli na tarasie umieszczony jest grzejnik. Zabudowany taras może pełnić także rolę przechowalni roślin ogrodowych, które źle znoszą niskie temperatury.
Obecnie dostępne są na rynku dwa typy zabudowy tarasów:

 • zabudowa bez ramowa,
 • zabudowa ramowa.

System zabudowy bez ramowej zapewnia wrażenie nowoczesności i elegancji. Panele zapewniają różne warianty otwierania tarasu i możliwość podziwiania roślin w ogrodzie bez żadnych przeszkód.
System ramowy pozwala na zastosowanie szyb zespolonych, które lepiej zabezpieczają przed przenikaniem niskich temperatur. Tak zabudowany taras podnosi także bilans energetyczny całego budynku. Zabudowa tarasu pozwala także na stworzenie ogrodu zimowego, w którym będziemy mogli podziwiać pięknie kwitnące rośliny.
Zarówno zabudowy ramowe, jak i bez ramowe są całkowicie bezpieczne. Wzmocnione szyby skutecznie chronią przed rozbiciem i włamaniem.
Zabudowany taras sprawia, że możemy korzystać z niego przez cały rok, a nie tylko latem.

Przykłady zabudowy tarasów na koniec

Dodatkowo zobaczcie te filmiki z YouTube gdzie są zaprezentowane różne zabudowy tarasów.

2 myśli na temat “Rodzaje zabudowy tarasów

 • 18 czerwca 2016 o 12:18
  Permalink

  Zabudowany taras to bardzo wygodna sprawa. Mimo ze zimno na dworze to i tak można posiedziec na tarasie ze znajomymi przy kawie i ciastku. Polecam to rozwiązanie wszystkim.

  Odpowiedz
 • 29 czerwca 2016 o 21:57
  Permalink

  Wcześniej nawet nie myślałem nad zabudową tarasu ale teraz wydaje mi się to całkiem fajnym rozwiązaniem. Dzięki.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *