Roboty ziemne – klasyfikacja i zasady BHP

Roboty ziemne w budownictwie, to pojęcie bardzo ogólne i zróżnicowane. Nic w tym dziwnego, przecież jakakolwiek budowa, nie może mieć miejsca bez wykonania odpowiednich robót ziemnych. Często nawet drobne inwestycje remontowe, wymagają wymiany niektórych rur, bądź przyłączy, co również jest związane z koniecznością zrealizowania tego typu prac.

Klasyfikacja robót ziemnych, czyli z czym mamy do czynienia?

 1. Roboty podstawowe – Do tej kategorii, możemy wliczyć wszystkie rodzaje robót ziemnych, które wiążą się podstawową „obróbką terenu” pod inwestycję. Będą tu ujęte wszelkiego rodzaju wykopy przestrzenne, niwelacyjne, liniowe itd.
 2. Roboty wykończeniowe – W tej kategorii, mieszczą się wszelkiego rodzaju roboty ziemne, które nakładają się na drugi etap wymienionych powyżej prac. Będą więc to między innymi wyrównanie wykopów przestrzennych, wykopy pod ławy i stropy, nasypy, wyrównanie skarp, rozkład zieleni i wiele, wiele innych.
 3. Roboty przygotowawcze i porządkowe – Do tej kategorii, będą należeć roboty ziemne, które wiążą się z bezpośrednim przygotowaniem terenu pod dalszą „obróbkę”, bądź też, roboty związane z uporządkowaniem danego terenu. W tej grupie, będzie można wyróżnić między innymi usunięcie darni, odpadów ziemnych i roślinnych, a także – wytyczanie obrysów budowli.

Kilka słów, o bezpieczeństwie robót ziemnych.

Wykonując wszelakiego rodzaju roboty ziemne, należy uwzględnić dość bogaty wachlarz rozmaitych przepisów BHP, od których będzie zależało bezpieczeństwo pracowników.

 1. Rozpoznanie warunków geologicznych i wodno-gruntowych – W tym punkcie, warto nadmienić, że dla bezpieczeństwa pracowników, ogromne znaczenie ma rozpoznanie. Musimy wiedzieć, gdzie znajdują się np różne rurociągi, kieszenie wodne itd.
 2. Plan pracy i zestawienie posiadanych maszyn i pojazdów – Nic tak nie porządkuje wykonywanych prac ziemnych, jak odpowiednie ich rozplanowanie w czasie. Oczywiście warto tu uwzględnić także posiadane maszyny.
 3. Ustalenie tras transportowych – Podstawową kwestią w przypadku szeroko rozumianych robót ziemnych, jest ustalenie szlaków transportowych, którymi będą poruszać się nasze maszyny. Zabieg ten, pomoże uniknąć wypadków…
Zobacz także:   Bramy garażowe – rodzaje?

Na koniec coś na rozluźnienie

Czyli co się dzieje jak nie przestrzegamy zasad BHP.  Jest to ujęte bardziej humorystycznie ale też daje trochę do myślenia. Zawsze pamiętajcie o bezpieczeństwie w czasie jakikolwiek robót ziemnych.

2 myśli na temat “Roboty ziemne – klasyfikacja i zasady BHP

 • 27 kwietnia 2016 o 21:09
  Permalink

  Bardzo fajny wpis. Podoba mi sie. BHP to podstawa. O wypadek nie trudno.

  Odpowiedz
 • 5 czerwca 2016 o 13:58
  Permalink

  Tak BHP jest bardzo ważne. Szkoda że w Polsce malo osob to przeszczega. Mam nadzieje że poprawi się to w najbliższym czasie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *