Roboty ziemne – klasyfikacja i zasady BHP

Roboty ziemne w budownictwie, to pojęcie bardzo ogólne i zróżnicowane. Nic w tym dziwnego, przecież jakakolwiek budowa, nie może mieć miejsca bez wykonania odpowiednich robót ziemnych. Często nawet drobne inwestycje remontowe, wymagają wymiany niektórych rur, bądź przyłączy, co również jest związane z koniecznością zrealizowania tego typu prac.

Klasyfikacja robót ziemnych, czyli z czym mamy do czynienia?

 1. Roboty podstawowe – Do tej kategorii, możemy wliczyć wszystkie rodzaje robót ziemnych, które wiążą się podstawową „obróbką terenu” pod inwestycję. Będą tu ujęte wszelkiego rodzaju wykopy przestrzenne, niwelacyjne, liniowe itd.
 2. Roboty wykończeniowe – W tej kategorii, mieszczą się wszelkiego rodzaju roboty ziemne, które nakładają się na drugi etap wymienionych powyżej prac. Będą więc to między innymi wyrównanie wykopów przestrzennych, wykopy pod ławy i stropy, nasypy, wyrównanie skarp, rozkład zieleni i wiele, wiele innych.
 3. Roboty przygotowawcze i porządkowe – Do tej kategorii, będą należeć roboty ziemne, które wiążą się z bezpośrednim przygotowaniem terenu pod dalszą „obróbkę”, bądź też, roboty związane z uporządkowaniem danego terenu. W tej grupie, będzie można wyróżnić między innymi usunięcie darni, odpadów ziemnych i roślinnych, a także – wytyczanie obrysów budowli.

Kilka słów, o bezpieczeństwie robót ziemnych.

Wykonując wszelakiego rodzaju roboty ziemne, należy uwzględnić dość bogaty wachlarz rozmaitych przepisów BHP, od których będzie zależało bezpieczeństwo pracowników.

 1. Rozpoznanie warunków geologicznych i wodno-gruntowych – W tym punkcie, warto nadmienić, że dla bezpieczeństwa pracowników, ogromne znaczenie ma rozpoznanie. Musimy wiedzieć, gdzie znajdują się np różne rurociągi, kieszenie wodne itd.
 2. Plan pracy i zestawienie posiadanych maszyn i pojazdów – Nic tak nie porządkuje wykonywanych prac ziemnych, jak odpowiednie ich rozplanowanie w czasie. Oczywiście warto tu uwzględnić także posiadane maszyny.
 3. Ustalenie tras transportowych – Podstawową kwestią w przypadku szeroko rozumianych robót ziemnych, jest ustalenie szlaków transportowych, którymi będą poruszać się nasze maszyny. Zabieg ten, pomoże uniknąć wypadków…
Zobacz także:   Odpowiednia odzież robocza to absolutna konieczność!

Na koniec coś na rozluźnienie

Czyli co się dzieje jak nie przestrzegamy zasad BHP.  Jest to ujęte bardziej humorystycznie ale też daje trochę do myślenia. Zawsze pamiętajcie o bezpieczeństwie w czasie jakikolwiek robót ziemnych.

2 myśli na temat “Roboty ziemne – klasyfikacja i zasady BHP

 • 27 kwietnia 2016 o 21:09
  Permalink

  Bardzo fajny wpis. Podoba mi sie. BHP to podstawa. O wypadek nie trudno.

  Odpowiedz
 • 5 czerwca 2016 o 13:58
  Permalink

  Tak BHP jest bardzo ważne. Szkoda że w Polsce malo osob to przeszczega. Mam nadzieje że poprawi się to w najbliższym czasie.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *