Nowe płyty drogowe – szybka i solidna droga?

Pomimo tego, że budowa dróg jest jednym z zadań państwa, to w wielu przypadkach jesteśmy zdani na własne możliwości. Ma to szczególne znacznie zwłaszcza w kontekście dróg dojazdowych do firmy, magazynów czy chociażby wykończenia placu magazynowego czy miejsca parkowania maszyn. W jakiś sposób szybko i solidnie przygotować taką drogę czy wykończenie placu, a zarazem zrobić to w sposób stosunkowo tani?

Wiele możliwości

Możliwości utwardzenia dróg oraz placów jest wiele – począwszy od wysypania tłucznia, aż po wylanie asfaltu. Każda z metod ma jednak swoje wady i zalety, jak chociażby znaczne „kurzenie się” z powierzchni drogi, koszty jej budowy czy chociażby trwałość. Pewnym kompromisem są nowe płyty drogowe.

Jakie zalety?

Podstawową zaletą drogi z nowych płyt drogowych jest nie tylko szybkość ich ułożenia – wystarczy jedynie odpowiednie przygotowanie podłoża i już można je układać – ale również całkowity koszt przygotowania ego typu drogi. Jedną płytę drogową możemy kupić już w okolicach 60,-zł do których musimy doliczyć koszt transportu (przy większych zakupach często wliczony w cenę) oraz przygotowanie podłoża (wyrównanie i zagęszczenie) i ułożenie samych płyt drogowych.

Droga rozbieralna!

Decydując się na ułożenie drogi przy pomocy płyt drogowych czy też wykończenie placu przed firmą w ten sposób warto mieć na uwadze również to, że jest to utwardzenie w pełni rozbieralne – nic nie stoi na przeszkodzie, aby potraktować je jako jedynie tymczasowe rozwiązanie drogi, zaś po czasie zastąpić je trwalszą drogą betonową czy asfaltową czy nawet całkowicie ją zlikwidować. Usunięte płyty drogowe można następnie wykorzystać w innej lokalizacji lub po prostu je sprzedać odzyskując część zainwestowanych w drogę funduszy.

Podsumowując, płyty drogowe są jednym z najlepszych sposób na wykończenie drogi – nie tylko drogi tymczasowej, ale również takiej, która z powodzeniem może przetrwać i służyć przez długie lata. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jednak dokładnie przemyśleć i przeliczyć czy tego typu wykończenie drogi będzie ekonomicznie uzasadnione w naszym przypadku.

Jedna myśl na temat “Nowe płyty drogowe – szybka i solidna droga?

  • 12 lipca 2016 o 11:30
    Permalink

    Do budowy drug tymczasowych czyli takich dojazdowych na budowę to te płyty drogowe sprawdzają się idealnie. Całkiem fajny wpis, stronka też.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *